Rozdíl mezi zeleným a šedým zákalem

Oční zákal je řazen mezi poměrně častá onemocnění očí. Patří zároveň mezi choroby, o nichž se přece jen ve společnosti neví příliš a lidé se jich obávají. Zákal můžeme odlišit na zelený (neboli glaukom), při němž nebezpečně stoupá nitrooční tlak, a šedý zákal (neboli katarakta), což je onemocnění samotné oční čočky.

Zelený oční zákal

V případě tohoto zákalu dochází k podstatnému zvýšení nitroočního tlaku. Tím je způsobeno utlačování vláken zrakového nervu, která postupně odumírají. Zároveň jsou zde patrné cévní, strukturální a jiné změny. Glaukom se objevuje většinou po čtyřicítce, jen vzácněji dříve. Glaukomu existuje více typů, které se od sebe liší svými příznaky.

Léčba zeleného zákalu

Glaukom zatím není možno zcela vyléčit, lze pouze předejít dalšímu poškození optického nervu a zamezit postupu onemocnění. Nejvhodnější způsob léčby určuje individuálně ošetřující lékař na základě vyšetření.

 • Bývá užívána lokální medikamentózní léčba (aplikace kapek či mastí do oka), která může být ještě doplněna celkovým podáváním léků. Je nutné dodržovat pravidelné užívání kapek. První kapání by mělo být brzy ráno, následně v pravidelných intervalech během dne a poslední kapání má být těsně před usnutím.
 • Někdy bývá též využíváno léčby pomocí laseru. Takovýto zákrok je nebolestivý a provádí se ambulantně.
 • Chirurgická léčba je nezbytná v případě zhoršování zrakových funkcí i přes léčbu laserem. Takovéto výkony lze provádět ambulantně či s krátkodobým pobytem v nemocnici.

94176014.jpg

Šedý oční zákal

Katarakta, neboli šedý zákal, je charakterizován zkalením oční čočky. Tím je narušen průchod světelných paprsků do oka. Katarakta může být vrozená nebo získaná. Příčiny a mechanismus vzniku nejsou dosud zcela objasněny. Zákal se vyskytuje zpravidla po 60. roce věku. Rozvoj šedého zákalu mohou urychlit některá celková onemocnění. Rovněž po pronikajícím nebo i tupém poranění oka může dojít k zakalení čočky, což bývá označováno jako traumatická katarakta.

Katarakta se nejčastěji projevuje zhoršením vidění. U některých typů zákalů se nejprve zhoršuje vidění do blízka, u jiných nejprve na dálku. Někteří pacienti mají potíže za šera, jiní naopak vidí hůře při jasném osvětlení.

Léčba šedého zákalu

Jediným účinným způsobem léčby je operační řešení, při němž je většinou zkalená čočka nahrazena umělou. Operace nevyžaduje žádnou speciální přípravu a v naprosté většině případů se provádí v místním znecitlivění. Celý výkon trvá 15 - 30 minut a lze jej provádět i ambulantně. U většiny pacientů je operace bez komplikací a vede ke zlepšení vidění. Někdy však může po určitém čase dojít k opětovnému zhoršení vidění. Jedná se o ztluštění a zkalení pouzdra čočky, které bylo v oku ponecháno pro uložení čočky umělé. Tuto tzv. sekundární kataraktu lze ambulantně odstranit laserem.

 

Máte vy sami potíže se zrakem? Setkali jste se u vás či vašich blízkých s diagnózou očního zákalu?

Rozdíl mezi zeleným a šedým zákalem patří do témat
 • Iva 15.04.2016 17:47:25

  Dobrý den!

  náš pes cca před 2měsíci měl dle našehoveterináře zelený zákal,tak jsme léčili dle jímdoporučených kapek do očí,šlo o humánní kapky. Celkemzvláštní, ale proč ne...No, měsíc se nicnelepšílo, poté popřečtení tohoto článkuhttp://psiusmev.cz/media/sedy-zakal-u-psu jsme zjistili, žeasi nejde o zelený zákal,což nám jiný veterinářpotvrdil. Je možné, aby seveterinář spletl v takto"banální" věci aléčil tedy úplně něcojiného ?????

 • záněty Miládka35 12.08.2014 11:25:39

  My jsme v rodině měli zelený zákal i šedý zákal, proto, jsem se rozhodla pro prevenci a koupila jsem si Ocutein Ginkgo, který pomáhá proti zánětům, a bobuje i s šedým zákalem. Beru ho asi 3 měsíce a zdá se mi, že kvalita zraku je lepší, a i lépe zaostřuji.

 • Šedý a zelený zákal novina 21.12.2010 10:21:03

  Šedým zákalem trpěla moje babička, byla na operaci v Kladně a viděla pak dobře. Zelený zákal - glaukom, postihl moji maminku, když jí bylo 45 let, byla na operaci za 5 minut 12...prostě najednou přestala vidět, narychlo do nemocnice na Karlovo nám. do Prahy na operaci. Řeknu to laicky, měla vysoký tlak na očním pozadí. Napřed operovali jedno oko, po čase druhé. Myslela, že oslepla, ale opak je pravdou. Do konce života četla bez brýlí a dokonce vyšívala dečky ...

 • na operaci byla maminka Renata 30.03.2010 22:36:51

  Moje maminka se dlouho rozhodovala jestli má podstoupit operaci očí. Několik let špatným zrakem trpěla a dokonce přišla o práci ale před rokem překonala své obavy a dnes vidí naprosto perfektně. Operaci na klinice v Počernicích doporučuje svým kolegyním a kamarádkám a říká, že tam měla jít už dříve. Stačí si jen vybrat toho správného doktora a zavřít do skříně strach.

 • Operace je super! Linda 29.03.2010 10:36:20

  Ahoj, jsem několik dní po operaci VisuMaxem na klinice v Počernicích u doktora Havránka. Všechno bez nejmenších komplikací. Oči mě neslzí, nejsou citlivé a vidím super! Několik měsíců zpátky byla v Počernicích i moje známá a taky nebyl jediný problém. Já tuto kliniku mohu jen doporučit!!!

 • Laser je nejlepší řešení Marcela 16.03.2010 22:58:00

  Zdravím já jsem laserovou operaci oči podstoupila v srpnu 2009 na klinice v Praze Počernicích. Operoval mě pan doktor Havránek a bylo to naprosto perfekní. Jeho přístup je velmi profesionální a zároveň milý, je vidět, že mu záleží na každém pacientovi. Během operace mi sděloval, co se bude dít, takže se nebylo čeho bát. Kdybych tušila, že je to taková "sranda" určitě bych se pro ni rozhodla dříve. Ze strachu jsem to oddalovala, ale opravdu to není nic hrozného. Mohla bych tam chodit každý týden , své zubařky se rozhodně bojím více. Operovali mi obě oči najednou, odcházela jsem ve slunečních brýlých (je lepší, když vás někdo vyzvedne - to vidění je stále rozmazané). Po operaci jsem necítila žádnou bolest, jen nepříjemný pocit mírného škrábání. Na noc jsem si oči zalepila a ráno pro mě nastal šok (v dobrém slova smyslu). Sundala jsem náplasti a viděla jsem naprosto parádně, dokonce dva dny po operaci jsem byla schopná bez problému zasednout za volant. Tomu, kdo se rozhoduje, tak určitě doporučuji!!!

 • oční operace Hedus 16.03.2010 22:22:42

  to je to co byste měli kdo plánujete zbavit se brýlí tak to jen a jen doporučuju. Já sama mám po operaci laserem asi tak rok zpátky a nemůžu si na nic stěžovat je to opravdu velmi dobrý pocit a hlavně nemusím už řešit brýle na nose což mě hodně otravovalo. Byla jsem v Horních Počenicích a ta klinika nemá chybu je opravdu velmi kvalitní a profesionální. Hedvika

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Zelený zákal patří do témat

Adresář

Zelený zákal ptejte se v poradně

Diskuze na téma Zelený zákal

 • Nora 25.12.2014 11:12 infarkt v oku

  taky jsem stim prosla ale zjistili ze mam zeleny zakal ale infart v oku z doktoru nikdo neslysel

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku